Týchto 6 filmov by mal vidieť každý milovník vína

 v Novinky

Otvoriť si fľašu dobrého vínka a pozerať dobrý film k sebe patrí. Pripravili sme preto pre vás výber snímok, ktoré potešia srdce nejedného milovníka vína. Nájdete medzi nimi pozitívne ladené snímky, komédie, ale aj čistokrvné dokumentárne filmy.  Atmosféra viníc, príjemné posedenia pri víne s priateľmi aj celé vinárske odvetvie v sebe majú tak veľkú iskru, že by malo byť hračkou preniesť ich atmosféru verne na filmové plátno. Nie vždy sa to však podarí, ale v nasledujúcich šiestich prípadoch to dopadlo na výbornú.

Bokovka (2004)

Réžia: Alexander Payne
Hrajú: Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Virginia Madsen

Ťažko nájdete film s atmosférou viac nasiaknutou vôňou vína, než je Bokovka od Alexandra Payna. Príbeh dvoch priateľov, ktorí sa vybrali na cestu ochutnávky vín má v sebe sladkosť aj trpkosť, skúma odveké témy lásky a priateľstva a neposlednom rade v ňom „zúri“ aj nekončiaca vojna medzi Pinotom a Cabernetom.

Dobrý ročník (2006)

Réžia: Ridley Scott
Hrajú: Russell Crowe, Abbie Cornish, Albert Finney

Režisér kultového Blade Runnera a Gladiátora Ridley Scott nakrútil Dobrý ročník podľa predlohy, ktorú s Petreom Maylom aj vymyslel. Russel Crowe si tu zahral upätého investičného bankára, ktorý zdedí vinicu na juhu Francúzska. Najskôr chce síce miesto, kde prežil najkrajšiu časť detstva, predať, ale postupne začne objavovať, čo mu v živote tak veľmi chýbalo.

Prechádzka v oblakoch (1995)

Režia: Alfonso Arau
Hrajú: Keanu Reeves, Aitana Sánchez-Gijón, Anthony Quinn

Po návrate z 2. svetovej vojny narazí Paul na mladú Victoriu z vinárskej oblasti v Mexiku. Dievčina sa zdráha ísť domov kvôli despotickému otcovi, ktorý by sa na jej tehotenstvo bez manžela pozeral skrz prsty. Paul však ponúkne Victorii, že sa bude vydávať za jej muža.

Víno roku (2008)

Režia: Randall Miller
Hrajú: Chris Pine, Alan Rickman, Bill Pullman

Snímka nakrútená podľa skutočnosti opisuje udalosti z roku 1976, kedy kalifornské vína ukončili bezvýhradnú nadvládu Francúzska. Medzi odborníkmi to bolo v tej dobe považované len za vtip, ale Steven v podaní Alana Rickmana zisťuje, že americké vína sú viac než konkurencieschopné. Všetko vrcholí súťažou, kde sa stretnú dva vínne svety.

Somm (2012)

Režia: Jason Wise
Hrajú: Bo Barrett, Shayn Bjornholm, Dave Cauble

Film sleduje osudy štyroch mladých someliérov, ktorí sa pripravujú na prestížne skúšky. Nevšedný pohľad do tajomného sveta vína ukazuje nielen krásu ich povolania, ale aj obety, ktoré musia prinášať.

Red Obsession (2013)

Réžia: David Roach, Warwick Ross
Hrajú Russell Crowe, Sara Eisen, Debra Meiburg

Vzrušujúci dokument mapuje cestu unikátnych a drahých francúzskych vín do Číny. V tejto krajine je po nich obrovský dopyt, keďže sa stali známkou spoločenskej prestíže, čo dokazujú aj zaujímavé rozhovory so someliérmi a výrobcami vín, ktoré v krajine červeného draka rozpútali hotové šialenstvo.

Zdroj foto: Fox Searchlight Pictures, Fox 2000 Pictures, Twentieth Century Fox, Shocking Bottle, Forgotten Man Films, Lion Rock Films